Quixel Megascans Unreal Engine ile birlikte ücretsiz oldu

Megascans, Texture ve 3D objeleri edindiğimiz oldukça büyük bir kütüphane. Önceleri bu kütüphaneyi kullanmak için aylık üyelik metodu ile belirli ödemeler yapmamız gerekiyordu. Ancak bundan sonraki işleyiş daha da değişti.

Quixel’in kurucularından Teddy Bergsman ‘ın resmi youtube sayfası üzerinde yayınladığı bir video ile duyurduğu yeni sistem ile artık Unreal Engine kullanıcıları Megascans ‘ı ücretsiz kullanabilecek.

Bu sevindirici bir gelişme olsa da ücretsiz kullanımın sadece Unreal Engine içerisinde olduğunu unutmamak gerek. Hali hazırda programı bilgisayarınıza indirim Epic Games şifreniz ile giriş yaptığınızda tüm kütüphaneye ulaşabiliyorsunuz. Ancak hizmet şartları ile karşımıza gelen ilk sözleşmede, Unreal engine dışında kullandığımız diğer programlar için ücret ödememiz gerekti vurgulanıyor.

Tabi burada dürüstlük birazda size kalmış durumda. Program size tüm texture dosyalarını veriyor. Başka bir yerde kullanmamanız için özel bir dosya formatı belirlenmemiş. İndirdiğiniz kaplamaları JPG, EXR gibi formatlarla üstelik 8K çözünürlükte alıyorsunuz. Yine de sözleşmeye onay verdiğinizi, bu dosyaların başka bir programda ücretsiz kullanımının yasak olduğunu unutmamak gerek.

Houdini 18 Tanıtıldı

SideFX firması 7 Kasım tarihinde sahip oldukları Houdini programının yeni versiyonunu tanıttı. Program içerisinde yeni eklenen pek çok özelliğin yanında eski simülasyon araçlarının da güncellendiğini görüyoruz.

Substance kaplamaları için entegrasyon, yeni eklenen modelleme araçları, Kumaş animasyonlarındaki iyileştirmeler, Yıkılma-parçalanma gibi yoğun polygonlu simülasyonlardaki hesaplama sürelerinin kısalması belki de program içerisindeki en önemli gelişmeler.

Houdini kullanıcıları programın simülasyon performansını daha çok önemsiyor. Çünkü hali hazırdaki versiyonu ile bile müthiş işler başaran Houdini, 18. versiyonu ile birlikte duman, ateş, su gibi partikül bazlı simülasyonların sürelerini yarı yarıya düşürmüş durumda.

Houdini ‘nin ücretleri ise piyasada ki diğer 3 boyutlu programlara göre daha uygun. Ufak stüdyolar için sunulan Indie versiyonu yıllık 269$ gibi bir ücretle edinilebiliyor.